چطور می€ŒØªÙˆØ§Ù†ÛŒÙ… بدن خود را در زمستان گرم نگه€Œ داریم؟

 

در ماه‌های سرد زمستان که در انتظار اتوبوس هستید، در فضای باز بازی می‌کنید یا سگ خود را برای پیاده‌روی برده‌اید، به‌ فکر راهی برای گرم‌کردن خود می‌گردید. خوشبختانه فرایندی که بدن شما برای خردکردن غذا استفاده می‌کند، به‌عنوان یک بخاری در بدن‌تان عمل می‌کند. اما وقتی که هوا سرد است، باید با کمک برخی استراتژی‌های دفاعی، گرمای بدن را حفظ کرد.

سرماخوردگی بیشتر از اینکه در اثر خود سرما باشد، به دلیل گرم و سرد شدن بدن رخ می دهد.

وقتی از منزلی که مانند سونا گرمش کرده اید خارج می شوید، یک تغییر اساسی در رگ های خونی تان ایجاد می شود و امکان دارد همین موضوع ساده باعث ایجاد پدیده رینود شود.

رینود عارضه ای است که در آن انگشتان دست و پا هنگام قرار گرفتن در معرض هوای سرد، سفیدرنگ و کبود و دردناک می شوند. در واقع خروج از یک محیط گرم و وارد شدن به یک محیط سرد باعث می شود که مویرگ ها تنگ شوند. در این صورت خونرسانی به اندام های بدن کم می شود.

برای پیشگیری از این قبیل مشکلات، منزلتان را خیلی گرم نکنید. بهترین دما برای داخل منزل بین 18 تا 20 درجه ی سانتی گراد است.

گرم نگه داشتن بدن در زمستان

عملکرد بدن چطور است؟

خونی که در بدن جریان دارد، مواد مغذی، اکسیژن و سایر مواد مهم بیولوژیکی را با خود حمل می‌کند. جریان خون، گرمایی که ماهیچه‌ها تولید می‌کنند را به سمت پوست می‌برد و از آنجا آزاد می‌شود. هنگامی که وارد محیط سرد می‌شوید، بدن شما خون را به‌سمت بالاتنه می‌برد تا ارگان‌های حیاتی بدن را گرم نگه‌ دارد. درهمین‌حال، جریان خون به‌سمت پوست کم می‌شود و درنتیجه گرمای کمتری به پوست می‌رسد و متعاقب آن گرمای کمتری را از دست می‌دهید. کاهش جریان خون به‌سمت پوست در هوای سرد باعث می‌شود برای مدت طولانی‌تری گرمای داخلی بدن را حفظ کنید.

برای حفظ گرمای بدن می‌توان میزان لباس، فعالیت و غذا را تنظیم کرد. رایج‌ترین راهی که مردم برای گرم کردن خود استفاده می‌کنند، پوشیدن کت، کلاه و دستکش است. افزایش ضخامت لباس‌ها و لایه‌های لباس می‌تواند کمک بزرگی به گرم‌شدن بدن کند. پوشیدن لباس‌های زمستانی شما را گرم نمی‌کند، بلکه به‌عنوان ابزاری برای نگه‌داشتن گرمای بدن و ممانعت از پراکنده‌شدن آن به محیط اطراف است. برخلاف باور عمومی، سَر در مقایسه با سایر بخش‌های بدن که با لباس پوشیده می‌شوند،‌ منبع بزرگی برای از دست‌دادن گرمای بدن به‌حساب نمی‌آید.

اگر یک کلاه زمستانی سرتان کنید و هیچ کتی نپوشید، بالاتنه‌ی شما گرمای زیادی را از دست می‌دهد؛ زیرا بدن در هوای سرد مجدداً خون توزیع می‌کند و موجب از دست‌رفتن گرمای بیشتر می‌شود. درمقابل، ‌چنانچه بالاتنه‌ی خود را گرم نگه‌ دارید،‌ جریان خون به اعضای بدن ادامه می‌یابد و می‌توانید دست و پای خود را گرم کنید. درضمن فعالیت بدنی باعث منقبض‌شدن ماهیچه‌ها و متعاقب آن شکسته‌شدن مواد مغذی می‌شود و گرمای مضاعف تولید می‌کند. تولید حرارت اضافی می‌تواند به حفظ دمای بدن و احساس گرما کمک کند. شاید با کمی نرمش یا دویدن درجا هنگام حضور در هوای سرد، این موضوع را تجربه کرده باشید.

متأسفانه فعالیت فیزیکی یا پوشیدن چندین لایه لباس می‌تواند گرمایی بیشتر از نیاز بدن تولید کند. به‌عبارتی تمرین‌های ورزشی موجب افزایش دمای بدن می‌شود و درنتیجه بدن برای تعادل دما شروع به عرق‌کردن می‌کند. این موضوع اصلاً برای بدن خوب نیست زیرا با تبخیر عرق، گرمای بیشتری از بدن خارج می‌شود.

گرم نگه داشتن بدن در زمستان

خوردن غذا نیز می‌تواند به تولید گرما در بدن بینجامد. فرایند خردکردن غذا به‌تدریج باعث افزایش دمای بدن می‌شود. گاهی‌اوقات افرادی که در فضای باز چادر می‌زنند، قبل از خواب یک میان‌وعده می‌خوردند تا بدن‌شان در طول شب گرم بماند. بااینکه تأثیر متابولیسم میان‌وعده‌های کوچک شاید زیاد نباشد، اما جالب است بدانید که فاصله‌ی بین تعادل گرمایی و از دست‌دادن گرما، بسیار کم است و همین میان‌وعده می‌تواند مؤثر باشد.

 

عینک دودی …. حتی در زمستان!

اگر در حال پیاده روی در برف هستید حتما از عینک دودی برای حفاظت چشم هایتان در مقابل روشنایی برف استفاده کنید. البته این چندان به سوال چگونه در زمستان گرم بمانیم پاسخ نمی دهد اما به هر حال مورد مهمی بود که باید در این مطلب خدمتتان عرض می‌کردیم! عینک های پولاریزه به منظور جلوگیری از تابش نور آفتابی که به برف می خورد بسیار مفید هستند. همچنین در هنگام رانندگی به خاطر اینکه در زمستان خورشید پایین تر قرار دارد، دید شما را تحت تاثیر قرار می دهد و استفاده از عینک دودی در این مواقع بسیار مفید خواهد بود.

چطور می‌توانیم بدن خود را در زمستان گرم نگه‌ داریم؟

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

خرید سکه ساکر استارز محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین جستجو ها


پیامبرِ بی معجزه Mike اخبار پروفیل _ عاشیل _ برکه ی نیلو Michelle Garden watering pot - chinawateringcan.com طراوت وبلاگ دراگون بال تسهیل سازی و رفع موانع تولید و کارآفرینی